ברוכים הבאים לאתר פלדנקרייז אקדמי
Header
המרכז בחיפה להוראת שיטת פלדנקרייז
Header

משה פלדנקרייז – ממציא השיטה

משה פלדנקרייז

 משה פלדנקרייז

ד"ר משה פלדנקרייז נולד ברוסיה בשנת 1904  ועלה לישראל בהיותו בן 14.

כבר בגיל צעיר החל משה פלדנקרייז להתעניין באומנויות הלחימה ובהגנה עצמית.

בשנת 1931 פירסם את הספר "jiu – jitsu  והגנה עצמית"  ובהקדמה לחוברת זו כתב מושה לקורא :

"זכור, אתה תהיה החזק, בידיך יהיה להרע או להיטיב. אל – נא תזיק! היה זהיר אפילו בשונאך. לא למען המלחמה טרחתי ועמלתי אלא למען השלום."

בשנת 1933 נסע לפריז ללמוד הנדסה וקיבל את התואר דוקטור בהנדסה ובפיזיקה יישומית בסורבון . אחר-כך עבד במכון קיורי (ג'וליו קיורי, חתן פרס הנובל).

משה ייסד מועדון ג'ודו  בצרפת , בחסות פרופסור ג'יגורו קאנו, וקיבל חגורה שחורה.

משה פלדנקרייז החל לפתח את שיטתו כשהיה בשנות העשרים לחייו.  בזמן היותו שחקן כדור רגל , נפצע קשה בברכו השמאלית והיו לו קשיים בהליכה ובעמידה.

פציעתו עוררה את הרצון של משה לחקור ולהבין איך אפשר לתפקד עם איבר פגוע ולמצוא דרך יעילה יותר להשתמש בעצמו. הוא למד ללכת ולנוע למרות הברך הפגועה על ידי שהשתמש בשאר חלקי גופו באופן כזה שהברך יכלה "לנוח" וכך הוא הצליח לרפאה.

חקירה זו היתה תחילתה של המצאת שיטת פלדנקרייז.

בספרו "הגוף והתנהגות בוגרת" הוא כתב את חקירתו ותאר את הבסיס לשיטתו.

תוך זמן קצר הפסיק משה לעבוד כפיזיקאי והקדיש את רוב זמנו לפיתוח שיטתו. הוא ייסד את "מכון פלדנקרייז לחקר הפעולה ושיפורה" בישראל.

תלמידים רבים נהנו מהוראתו וביניהם  ראש ממשלת ישראל הראשון דוד בן גוריון, מנצחים ,שחקנים, שגרירים, אנשי מדע ועוד הרבה אנשים שרצו ללמוד כיצד לייעל את תיפקודם בעזרת מודעות באמצעות תנועה.

ד"ר משה פלדנקרייז הכשיר שלוש קבוצות מורים בשיטה: בתל -אביב בשנת 1969, בסן פרנסיסקו בשנת 1975 ובאמרהסט מסצ'וסטס בשנת 1980.

משה פלדנקרייז נפטר בשנת 1904 בהיותו בן 80 שנה.

מאז מותו הוסמכו אלפי מורים ברחבי העולם שמלמדים את שיטת פלדנקרייז .

משה פלדנקרייז פירסם כ- 20 ספרים וחלקם תורגמו לשפות רבות. (ראה בעמוד "ספרים" בהמשך האתר)

בין אמירותיו של משה פלדנקרייז:

"המרוצה אתה מיציבתך? המרוצה אתה מאופן נשימתך? המרוצה אתה מחייך? כוונתי – המרגיש אתה שניצלת כמיטב יכולתך את מנת התורשה שהוענקה לך? הלמדת לעשות את מה שאתה רוצה לעשות עם עצמך וכיצד לעשות זאת? יש לך כאבים כרוניים? המצטער אתה שאינך מסוגל לעשות את הדברים שהיית רוצה לעשותם? אני מאמין שהדברים שאתה מייחל להם בסתר לבך אינם הרהורי שווא, ושכולנו יכולים לחיות כפי שאנחנו באמת רוצים…"

לפי דברי משה פלדנקרייז אפשר "לעשות את הבלתי אפשרי – לאפשרי, את הקשה – לנוח ואת הנוח – לנעים."