ברוכים הבאים לאתר פלדנקרייז אקדמי
Header
המרכז בחיפה להוראת שיטת פלדנקרייז
Header

מה היא "תנועה אורגנית"

מה היא "תנועה אורגנית"?

תנועה אורגנית היא תנועה בסיסית, יסודית.

בשיעורי "תנועה אורגנית" האדם נחשף לאפשרויות חדשות בתנועה, דרכן הוא לומד את היחסים בין תנועה אחת לשנייה, בין אברי הגוף השונים ובין עצמו לסביבתו. כך נוצר פתח לשינוי, אפשר למגר את הגורמים הפרזיטיים ה"מתלבשים" על התנועה היסודית ומפריעים לה ולאדם שמשתמש בה.

אם משתמשים בגמישותו של המוח, אפשר לעקוף מגבלות, להפחית כאבים  מתוך בחירה בשימוש יעיל יותר  בעצמינו.

השוטטות בגוף, החיפוש וההכרות עם התנועה האורגנית, מאפשר למידה עצמית, תוך ניסוי וטעיה/ תהייה, ללא השפעת לחצים חיצוניים שאינם שייכים לעניין עצמו.

בשיעורי "תנועה אורגנית" התלמיד לומד להשתמש בעצמו וביכולתו  בצורה יעילה יותר . היכולת לנוע תוך ניצול השלד בהתאם למבנה שלו ושליטה בכמה שיותר שרירים בגופנו, מאפשרת להרגיש יותר נינוחים, לבצע פעולות ביתר קלות וללא כאבים.

הלימוד נעשה באמצעות התנועה מפני שהיא חלק בלתי נפרד מהווייתנו. כל הרגשה שלנו מובעת על ידי פעולת שרירים בהבעת הפנים או בהבעת הגוף כולו. לכן לכל הרגשה יש ביטוי בתנועה מסוימת. כל מחשבה או תהליך שכלי צורך תפקוד מוטורי של מערכת העצבים. מכיוון שהתנועה מתבטאת בפעולת שרירים, יש יתרון ללימוד באמצעות התנועה. דרך למידה זו פשוטה ונגישה יותר.

בשיעור הקבוצתי המורה מציע באופן מילולי אפשרויות תנועה שונות שמתוכן התלמיד בוחר את הדרך לביצוע יעיל של פעולותיו. בחירה זו נעשית מתוך מודעות להרגלים ובדיקת יעילותם. תנועה יעילה היא תנועה נטולת תחושת מאמץ. תחושת מאמץ מופיעה כאשר הפעולה נעשית בצורה לא מתואמת, המאמץ מפריע לביצוע הפעולה באיכות ובמינון שרוצים לבצעה. בסוף השיעור נוצר שינוי ממשי בתחושה של התלמיד את עצמו. שינוי זה מאפשר לתלמיד למצוא קשר חדש בין חלקי גופו והוא מוכן לצאת לכל פעולה שתידרש ממנו ולבצעה בצורה יעילה יותר.

בשיעור האישי : המורה מציע לתלמיד, באמצעות ידיו בתנועות עדינות וברגישות, ארגון יעיל יותר של גופו. הלימוד נעשה בתנאים בהם מערכת העצבים משוחררת מהשפעות המפריעות ללמידה כמו כוח המשיכה או אי נוחות בעקבות כאב. לכן השיעורים מתקיימים בשכיבה , לפחות בתחילת תהליך הלמידה, ובתנוחה שבה לא מורגש כאב. התלמיד לומד להרגיש תחושה של תפקוד יעיל ונוח. התלמיד לומד את השליטה על תפקוד זה באמצעות תנועה מודעת. הוא לומד "להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי ואת הקשה לקל ונעים" (משה פלדנקרייז). בשיעור אישי אפשר להתייחס לבעיות ספציפיות של התלמיד: כאב מטריד, הגבלת תנועה מסוימת, אי יכולת לבצע פעולה בצורה משביעת רצון ועוד…

השיעורים מאפשרים לרקדנים להפיק מגופם את מה שהוא יכול להציע, לנגנים יכולת לנגן בנינוחות במשך זמן ארוך יותר, לאנשי מחשבים לגלות אפשרויות חדשות המקלות על הישיבה הממושכת מול המחשב, נהגים יכולים ללמוד איך לאפשר לגוף לנוע במהלך הישיבה ליד ההגה וזמרים יכולים ללמוד להפיק מגופם תיבת תהודה כפי שהוא יכול להציע.

כל אחד יכול ללמוד לנצל את הגוף הגאוני שניתן לנו. רק צריך להקשיב למה שיש לנו ולנסות לא לקלקל.

היציבה של אדם היא תוצאה של מה שלמד לעשות תוך הסתגלותו לסביבתו הפיזית והחברתית . חלק גדול מלמידה זו מזיק למערכת שלו מפני שהלמידה נעשתה בתנאים של לחץ פיזי וחברתי שאינם קשורים ישירות לתפקוד המערכת. גורמים אלו עוותו את צרכינו האמתיים. לפיכך אין לסמוך על הרגשתינו לפני שאנו מחנכים מחדש את החוש הקינסתטי לנורמות שעומדות במבחן היעילות. הגוף צריך להיות מאורגן כך שיהיה מוכן להתחיל כל תנועה בלי צורך לסידור מוקדם של חלקי הגוף, בלי שינוי פתאומי בקצב הנשימה, בלי ללחוץ בלסתות או להרגיש מתח בצוואר. פשוט לצאת לפעולה.

כל אחד יכול ללמוד להרגיש טוב יותר, ליהנות מתפקוד יעיל ולהפיק את המרב מעצמו: לעבוד, ליצור ולשמוח.